Here’s something I don’t understand: how can the same DVD have such a wide variety of prices, depending on where you buy it? Let me explain.

So, yesterday, I’m out running around with my husband, trying to do a hundred things with enough time to do, oh, ten, and I realize we’re very close to Borders. And I remember that Elf just came out on DVD that very day, and how I really wanted to go ahead and get it, since who knew when I’d be able to do it, and I wanted to have it for the weekend. Fine, right? I go in, there it is on display, with a special “sale” price: $22.99. Marked down from the “normal” price of $28.99.

Whoa. I mean, I know Borders is more expensive for just about EVERYTHING (which is something I really don’t understand…how many people are still willing to pay $19.99 for a CD? And a lot of theirs cost that much, I swear) but this was a little shocking. The truth is, I usually buy my DVDs at either Best Buy or Wal-Mart, which tend to be much cheaper. How much? Well, let me tell you. According to their websites, the same DVD at Best Buy is $15.99. At Wal-Mart, just to be that much more competitive, $15.87. So if I took the time later in the week (when? I have no idea? but just work with me here) I could save over seven bucks. Which is real money. I mean, if it was fifty cents, or even a buck or two, maybe it wouldn’t be worth it. But seven bucks you can do something with. It’s lunch—and a good lunch—or one day of parking in the nice deck on a day that I teach, or 4.1 Frappacinos. Comparitively, if I ordered Elf from Amazon, it would cost $19.47, which is still less than Borders, but you have to factor in shipping and the lack of immediate gratification. So there’s a lot to consider.

All of this—okay, maybe not all, but the general idea—was running through my head as I stood there in Borders, $22.99 DVD in hand. I was thinking, this is a lot more than I need to pay. But going to Wal Mart is another trip, plus gas, plus just TIME, which is in short supply these days. My husband is a firm believer that time counts: he has no patience for people who drive across town to save a dollar on a bag of apples and use up more than a dollar’s worth of gas in the process, as well as time they could have spent doing something else they needed to do. And I agree with that. But this was seven bucks!

(On a side note, the other thing that kills me is how the Barnes and Noble here sells any DVDs and CDs at all: they’re just across a parking lot from Best Buy, and their prices are astronomical. Maybe I won’t drive several miles to save money, but I will drive across a lot. I mean, please. Maybe people who buy their movies and music at B&N just don’t know any better? If that’s the case, we should tell them. Right now! But I digress.)

Anyway, the upshot is that after factoring all in, I just gave up and bought the Totally Overpriced In My Opinion Elf, and then kicked myself for the rest of the evening for doing so. But seriously, how do you really know how much your time and effort is worth? Can you put a price on it? Is it seven dollars? I’m not sure. I guess I should be grateful Borders even had it on “sale,” although if it had been $28.99, there’s no WAY I would have bought it. That’s THIRTEEN dollars more than at Best Buy. Thirteen! That’s two lunches, two days of parking, 7.6 Frappacinos. Please.

*sigh*

I guess I just need to get over it. I have the movie I want, I’ll watch it a milllion times, and enjoy it, and forget that I spent about seven bucks more than I really needed to. But it just bugs me. At least for today. Maybe tomorrow, I’ll have something else to rant about? Or maybe, not rant at all? Imagine….

have a good day everyone!